Pavel Frydrych

Spisovatel

Ředitel Muzea papírových modelů a Muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují.

Od r. 2008 spolupracuji s Polickým měsíčníkem. Po sérii rozhovorů s polickými osobnostmi posílám posledních víc jak deset let měsíc co měsíc jeden fejeton.

Vyšly mi dvě knihy: příběh "Poznámky k surrealistickému autoportrétu" a povídky "Zpověď počátku tisíciletí". Moje poezie je součástí několika sborníků, stejně jako povídky ve sbornících, vydávaných pod hlavičkou Sdružení východočeských spisovatelů.

Snažím se trochu působit ve veřejném prostoru. Se spolkem Apeiron pořádáme kulturní program ve městě s názvem Nová Terasa.

Mám rád historii. Mám rád město Polici nad Metují. Občas napíšu něco o historii města.

V posledních letech intenzivně mapuju životní osudy polického rodáka Hanuše Wihana. Chvílemi se mi zdá, že to je už posedlost. 

Občas se objevuju v médiích. Ať už jako ředitel Muzea a Muzea nebo jako autor a pořadatel kulturních aktivit v regionu.

 Poznámky k surrealistickému autoportrétu

Surrealistický román s autobiografickými prvky mapuje nejhorší úsek života jeho autora, snažícího se s touto životní fází vyrovnat. Volný proud vypravěčových myšlenek je přerušován vloženými básněmi nebo citáty, náročnost často až filosofického textu je ještě zesílena střídáním vypravěče, který přechází z ich-formy do er-formy. Výjimečný je i jazyk knihy, čerpající ze všech stylových vrstev češtiny, převládá však obecná čeština doplňovaná slangovými výrazy, jež užívají lidé žijící na okraji společnosti. Autor je rodák z Police nad Metují, která je v knize vnímána jako domov, místo poskytující relativní pocit bezpečí. Román se s mimořádnou sugestivitou zaměřuje na stále aktuální problém drogové závislosti. Výpovědi dodává na syrovosti vlastní autorův prožitek.


Poznámky k surrealistickému autoportrétu

Nakladatelství Bor, 2010

ISBN: 978-80-86807-56-0

Počet stránek: 496

Zpověď počátku tisíciletí

Soubor deseti mezi sebou zdánlivě nesouvisejících povídek "Zpověď počátku tisíciletí" je druhou knihou Pavla Frydrycha. Autor se zde víc rozhlíží kolem sebe a víc myslí na lidi, kteří budou jeho knihu číst. Reflektuje současný vliv bulvárních médií nebo internetu a zamýšlí se nad snadností ovlivnění lidského myšlení. Konfrontuje tuto skutečnost s historií a zjišťuje, že člověk se vlastně moc nezměnil. Nachází pevné spojení osudů jednotlivých postav se světem kolem, aniž by jim musel "přimalovávat" charisma - v jeho podání je člověk prostě součástí světa a jako takový ho ale i utváří. Knihu lze chápat i jako zpověď Třetího milénia, kdy se autor prezentuje v pozici tazatele, který s ním vede dialog. V tomto kontextu je potom snadné pochopit jisté autobiografické prvky i autorova zamyšlení. Pavel Frydrych se snaží zaznamenat svět kolem sebe v celé jeho pestrosti a barevnosti - a to i ve chvílích, kdy děj jeho příběhů přeskočí ze současnosti do minulosti nebo k blízké budoucnosti. Předkládá ucelený pohled a prezentuje se jako pozorný pozorovatel, který nepotřebuje "modelovat" či pointovat, protože vše v jeho podání směřuje k jednomu konci, který ovšem dokáže ve finále překvapit.


Zpověď počátku tisíciletí

Nakladatel: OFTIS

ISBN: 978-80-7405-404-4, EAN: 9788074054044

Popis: 1× kniha, brožovaná, 208 stran, 14,5 × 20,5 cm, česky

Rozměry: 14,5 × 20,5 cm

Rok vydání: 2016 (1. vydání)

recenze z Kruhu

© 2017 Pavel Frydrych
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky